Οι  Κύπριες αθλήτριες πήραν χρυσό στην ομαδική κατάταξη σκητ στο Cyprus Grand Prix 2015

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Κύπριες αθλήτριες στην ομαδική κατάταξη του σκητ γυναικών, στην πρώτη τους διεθνή συνάντηση, το “CYPRUS GRAND PRIX 2015”, στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, αφήνοντας στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου την εθνική ομάδα της Γαλλίας και στο τρίτο την αντίστοιχη ομάδα της Ρωσίας.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ, με την εθνική ομάδα της Κύπρου αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπεύτριές μας, Άντρη Ελευθερίου 70/75, Παναγιώτα Ανδρέου (70/75) και Κωνσταντία Νικολάου (62/75) συγκεντρώνοντας για την κυπριακή ομάδα 202/225, έναντι 200/225 των Γαλλίδων και 198/225 των Ρωσίδων.

Το 70/75 που πέτυχαν οι Άντρη Ελευθερίου και Παναγιώτα Ανδρέου τους έδωσε το δικαίωμα να αγωνιστούν στον ημιτελικό και να διεκδικήσουν μια θέση στον τελικό και στα μετάλλια. Στον ημιτελικό, πέρα από τις αθλήτριές μας, αναφέρει η ανακοίνωση, πέρασαν άλλες δυο σκοπεύτριες με 70/75 και δυο με 71/75. Με βάση τους νέους κανονισμούς της ISSF τόσο ο ημιτελικός όσο και ο τελικός ξεκινούν από μηδενική βάση.

Οι άλλες τρεις διεθνείς, Λουϊζα Θεοφάνους (66/75), Κωνσταντία Νικολάου (62/75) και Ειρήνη Σολομωνίδου (61/75), κατέλαβαν την 13η, 27η και 29η θέση αντίστοιχα. Στην κατάταξη του σκητ νεανίδων, όπου πρώτευσαν οι Ρωσίδες Εκατερίνα Φιλιμόνοβα (64/75) και Σάντρα Ριαπούνα (62/75), η νεαρή Σωτηρία Ανδρέου με 58/75 κατετάγη στην έκτη θέση.