Νίκη της ΑΕΛ επί του ΑΠΟΕΛ με 2-1

Η ΑΕΛ,  νίκησε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΑΠΟΕΛ, στο Τσίρειο, με 2-1 σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α` κατηγορίας.

Όπως και ο περσινός τελικός πρωταθλήματος στο Τσίρειο ο οποίος τελικά διεκόπη έτσι και ο σημερινός αγώνας ήταν επεισοδιακός, με οπαδούς των δύο ομάδων να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο στο Α’ ημίχρονο και τον διαιτητή του αγώνα Δημήτρη Μασιά, ο οποίος διαιτήτευσε και τον περσινό τελικό, να διακόπτει προσωρινά τον αγώνα για 20 περίπου λεπτά.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο α` ημίχρονο όταν και προηγήθηκε στο 12` με τον Ρίσε. Στο β` ημίχρονο η ΑΕΛ ανέκαμψε και με τον Μάρκο Ταγκμπατζουμί να σκοράρει δύο φορές, στο 66` με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μετά από ανατροπή του Καρλίτος από τον Αμορίν και στο 73`, πέτυχε την ολική ανατροπή και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης που την ανεβάζουν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, όσους και η Ανόρθωση, η οποία ωστόσο μετρά ένα αγώνα λιγότερο.