Νίκη τίτλου της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ

Η ΑΕΚ πέτυχε σήμερα μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη  επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ,  με 2-1.

Η  ΑΕΚ  ανέβηκε στους 39 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από το σημερινό αντίπαλο της.

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Αμορίν με σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ.

Στο 31ο λεπτό ο Καταλά με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Εγγλέζου ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΕΚ.

Ο Αντρέ Άλβες πέτυχε το νικητήριο τέρμα για την ΑΕΚ με πλασέ στο 72ο λεπτό μετά από αντεπίθεση και πάσα του Τετέ.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Καταλά πριν την ισοφάριση ενώ είχαν προηγηθεί δύο μεγάλες ευκαιρίες του ΑΠΟΕΛ με Βάντερ και Εφραίμ.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2015.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Αμορίν, Σέρτζιο, Μοράις, Βινίσιους (77΄ Πιατκόφσκι), Μακρίδης (62΄ Χαραλαμπίδης), Εφραίμ, Βάντερ, Καβενάγκι (86΄ Σωτηρίου).

ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρσίνιακ, Νίνου, Καταλά, Ορτίθ, Λαρένα (87΄ Μιντίκκης), Τομάς, Τετέ, Εγγλέζου (67΄ Κάντε), Μπόλιεβιτς, Άλβες (78΄ Λαμπάν).

Κίτρινες Κάρτες: Μακρίδης, Αλεξάνδρου – Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Καταλά, Νίνου, Τομάς, Κάντε.