Νίκη για την Ανόρθωση – Ισοπαλία ΑΠΟΕΛ με Απόλλωνα

Στο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” η Ανόρθωση πέτυχε την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος και ανέβηκε στους 55 βαθμούς, αφήνοντας τη Νέα Σαλαμίνα στους 33.

Το νικητήριο τέρμα για την Ανόρθωση, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της το Νεόφυτο Λάρκου, το πέτυχε ο Ορλάντι στο 44ο λεπτό.

Στο ΓΣΠ ο αγώνας  μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα έληξε με 2-2  με τους πρωτοπόρους να καταφέρνουν να ισοφαρίζουν στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ του Γιώργου Μερκή, ο οποίος σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του.

Με το αποτέλεσμα αυτό, το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 72 βαθμούς έναντι 57 του Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με πλασέ του Μάγκλιτσα ο οποίος πέρασε και τον Πάρντο για να ισοφαρίσει για το ΑΠΟΕΛ 1-1 ο Καρλάο δύο λεπτά αργότερα.

Στο 34΄ο Άλεξ Ντα Σίλβα με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 2-1, για να έρθει η ισοφάριση για το ΑΠΟΕΛ στην τελευταία φάση του αγώνα με το Μερκή.