Νίκες για Ομόνοια, Απόλλων, ΑΕΛ και Δόξα (Videos)

Πέντε αγώνες περιλαμβάνει το πρόγραμμα του Σαββάτου στο Πρωτάθλημα Cyta. Πρόκειται για πέντε σημαντικές αναμετρήσεις στην προσπάθεια των ομάδων να πετύχουν τους στόχους τους.

Απόλλων – Πάφος 3-1

Ο Άντον Μάγκλιτσα οδήγησε στη νίκη τον Απόλλωνα επί της Πάφου με 3-1. Ο Κροάτης επιθετικός πέτυχε και τα τρία τέρματα της ομάδας του (54′, 59′, 71) και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα στο Τσίρειο. Ο Μάατσι στις καθυστερήσεις το τέρμα της Πάφου.

Ομόνοια – Άρης 2-1

Ο Νούνο Ασίς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Ομόνοιας με 2-1 επί του Άρη. Πέτυχε δύο όμορφα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (28′, 44′) και οδήγησε την ομάδα του στην πολύτιμη νίκη. Ο Ράνος το τέρμα του Άρη, μειώνοντας σε 2-1 στο 75ο λεπτό.

Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 1-2

Σημαντική νίκη για την ΑΕΛ η οποία πλησίασε τη σημερινή αντίπαλο της που βρίσκεται στην 6η θέση, στους 3 βαθμούς.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Πίεχ στο 64ο λεπτό, ο Τζούρτζουριτς ισοφάρισε σε 1-1 στο 75ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 1-2 για την ΑΕΛ ο Κουταντέρ στο 85ο λεπτό.

Δόξα – Ερμής 2-1

Δύο βαθμούς μακριά από την 6η θέση βρίσκεται η Δόξα μετά τη νίκη της με 2-0 επί του Ερμή. Στη 10η θέση με 24 βαθμους έμεινε ο Ερμης.

Ο Παουλίνιο στο 15ο λεπτό και Ενινφούλ στο 42ο πέτυχαν τα τέρματα της Δόξας. Ο Κεϊτά μείωσε στις καθυστερήσεις σε 2-1 για τον Ερμή.

Η Δόξα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 70ο λεπτό λόγω αποβολής του Δημητρίου.

Εθνικός Άχνας – ΕΝΠ 0-0

Σε ένα αγώνα με μεγάλη βαθμολογική σημασία, Εθνικός και ΕΝΠ έμειναν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό. Με το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε η μεταξύ τους διαφορά με τον Εθνικό να έχει 23 βαθμούς και την ΕΝΠ 20.