Νίκες για ΑΕΚ, Δόξα και Ανόρθωση

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα Cyta. Σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς.

Πρώτη ήττα για το νεοφώτιστο Ολυμπιακό που στην πρεμιέρα είχε εξέλθει ισόπαλος με τη Δόξα.

Ο Ντάνιελ Μοϊσοφ με καρφωτή κεφαλιά στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Ακοράν με πλασέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρώτη νίκη για τη Δόξα στο Πρωτάθλημα και άνοδος στους τέσσερις βαθμούς. Σε αγώνα που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο νίκησε τον Ερμή με 2-1, αφήνοντας τον στους μηδέν βαθμούς. Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας του Ερμή στο Πρωτάθλημα Cyta.

Ο Βασίλης Παπαφώτης άνοιξε το σκορ για τη Δόξα στο 10ο λεπτό για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Τσούμου στο 21΄.

Το νικητήριο τέρμα για τη Δόξα το πέτυχε ο Τιάγκο Γκόμες με πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Πρώτη νίκη και για την Ανόρθωση, 1-0 εκτός έδρας την Αλκή. Σε αγώνα που έγινε στο Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή, η Ανόρθωση κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αλκής στο 87ο λεπτό.

Το γκολ προήλθε από σέντρα του Πράνιτς, κόντρα σε αμυντικό και στη συνέχεια η μπάλα πήγε στα δίχτυα από το σώμα του τερματοφύλακας της Αλκής Στρατηλάτη.

Η Ανόρθωση έφτασε τους τέσσερις βαθμούς ενώ η Αλκή έμεινε στους τρεις από τη νίκη της στην πρεμιέρα επί του Εθνικού.