Μόνη στην κορυφή η ΑΕΚ, Ομόνοια Vs Ανόρθωση 1-1, Εθνικός Vs ΑΠΟΕΛ 1-1 (Videos)

Μόνη πρώτη στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος Cyta βρίσκεται η ΑΕΚ Λάρνακας μετά τους αγώνες του Σαββάτου για τη 10η αγωνιστική. Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Αλκή και έφτασε τους 22 βαθμούς, έναντι 20 της Ανόρθωσης.

Ο μόνιμος σκόρερ της ΑΕΚ και πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 67ο λεπτό με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή. Στο 38ο λεπτό ο Λαρένα εκτέλεσε πέναλτι για την ΑΕΚ στέλνοντας την μπάλα έξω.

Με γκολ του Ντουγκλάο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανόρθωση έσωσε το αήττητο της στο Πρωτάθλημα Cyta παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Ο Ράφα Λόπες είχε δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια στο 56΄, τέρμα όμως που δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του άλλη μια νίκη στο Πρωτάθλημα.

Με το σημερινό αποτέλεσμα, η Ομόνοια ανέβηκε στους 15 βαθμούς και η Ανόρθωση στους 20.

Άλλη μια απώλεια βαθμών για το ΑΠΟΕΛ το οποίο εξήλθε ισόπαλο 1-1 με τον Εθνικό στο Δασάκι. Σημαντικός ο βαθμός για τον Εθνικό στην προσπάθεια του να ξεφύγει από τα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο Ανδρέας Κυπριανού έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό στο 11ο λεπτό και ο Ποτέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 65΄.

Αυτός ήταν ο 5ος βαθμός για τον Εθνικό και ο 11ος για το ΑΠΟΕΛ.