Μουντιάλ 2018: Δύσκολη νίκη της Γαλλίας επί της Αυστραλίας

Στον εναρκτήριο αγώνα του 3ου ομίλου για το Μουντιάλ, στο Καζάν, η Αυστραλία, πέρασε “δια  πυρός και σιδήρου» επικρατώντας της Αυστραλίας με 2-1.

Οι Γάλλοι απογοήτευσαν με την εικόνα που παρουσίασαν στην πρεμιέρα της κορυφαίας διοργάνωσης και στους επόμενους αγώνες, θα πρέπει να βελτιώσουν πολλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, προκειμένου να δικαιολογήσουν τον τίτλο που φέρουν ως ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Στο 57ο λεπτό, ο Πογκμπά βρήκε με κάθετη πάσα τον Γκριεζμάν που ανετράπη. Ο Κούνια έδειξε «παίζετε» αλλά ειδοποιήθηκε από τους συναδέλφους του που ελέγχουν το VAR οτι υπάρχει παράβαση. Ο Ουρουγουανός ρέφερι επανεξέτασε την φάση, άλλαξε την απόφαση του και ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ουμτιτί βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και ο Γέντινακ ισοφάρισε στο 62′ από την «άσπρη βούλα».

Στο 80ο λεπτό, ο Πολ Πογκμπά με ατομική ενέργεια και ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.