Καρμιώτισσα – Ανόρθωση 1-4, Ερμής – ΑΕΚ 2-3, Εθνικός – Νέα Σαλαμίνα 0-0 (Videos)

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 τον Ερμή στο «Αντωνης Παπαδόπουλος» και ανέβηκε στους 55 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από το πρώτο ΑΠΟΕΛ και δύο περισσότερους από τον τρίτο Απόλλωνα που αγωνίζονται μεταξύ τους τη Δευτέρα στις 19:00 στο Τσίρειο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-0, έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαμπάν, ο Ερμής μείωσε σε 3-2 και ο αγώνας έγινε ντέρμπι, όμως τελικά το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τρισκόφσκι σκόραρε στο πρώτο λεπτό με δυνατό, μακρινό σουτ και στο 32’ πέτυχε το 0-2 με πέναλτι. Ο Χέβελ το 53’ ανέβασε το σκορ στο 3-0 για την ΑΕΚ για να ακολουθήσει η μείωση του σκορ για τον Ερμή με πέναλτι του Ντε Μέλο στο 57’, φάση η οποία έφερε και την αποβολή του Λαμπάν.

Ο Μπάουμαν με ασύλληπτο σουτ μείωσε σε 3-2 στο 65’ που ήταν και το τελικό σκορ.
Ο Ερμής έμεινε 7ος με 32 βαθμούς.

Θέση στην πρώτη εξάδα σφράγισε η Ανόρθωση με τη νίκη της με 4-1 στο ΓΣΖ επί της Καρμιώτισσας. Η Ανόρθωση ανέβηκε στους 38 βαθμούς αφήνοντας την αντίπαλο της στους 24.

Ο Άλβες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό και ο Ράγιος με δύο πέναλτι στο 9’ και στο 45’ ανέβασε το σκορ στο 3-0. Ο Αντάμοβιτς μείωσε σε 3-1 στο 65’, ο Βαττής έχασε πέναλτι στο 82’ για να μειώσει σε 3-2 και στις καθυστερήσεις ο Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Δεν σκόραραν και πήραν από ένα βαθμό στον αγώνα στο Δασάκι της Άχνας ο Εθνικός και η Νέα Σαλαμίνα. 0-0 το αποτέλεσμα παρά τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι δύο ομάδες για γκολ.