Ισόπαλο το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΕΚ, ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ,ΑΡΗΣ 2-4 ΟΜΟΝΟΙΑ

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και η μεταξύ τους διαφορά των πέντε βαθμών παρέμεινε.

Το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε πρώτο με 53 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ ανέβηκε στους 48 βαθμούς αλλά έπεσε 4η, πίσω από την ΑΕΛ που έχει 50 βαθμούς και τον Απόλλωνα που είναι στους 49.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Φλοριάν στο 37ο λεπτό για να πετύχει το 1-1 ο Πιέρος Σωτηρίου στο 76ο λεπτό. Ο Φλοριάν σκόραρε στην πρωτη του παρουσία με την ομάδα της ΑΕΚ ενώ ο Σωτηρίου έφτασε τα 15 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta.

Η Ανόρθωση νίκησε εντός έδρας με 3-0 την Αναγέννηση Δερύνειας και έφτασε τους 29 βαθμούς, πιάνοντας τον Ερμή στην 6η θέση.

Ο Γκάμπριελ στο 19′ άνοιξε το σκορ. Ο Άλβες στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα της Ανόρθωσης πέτυχε το 2-0 στο 75′ για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Ράγιος στο 87′.

Νίκη και για την Ομόνοια, 4-2 εκτός έδρας τον Άρη και ανέβηκε στους 44 βαθμούς, παραμένοντας στην 5η θέση.

11ος με 15 βαθμούς παρέμεινε ο Άρης.

Ο Άρνασον στην πρώτη του συμμετοχή με την Ομόνοια, άνοιξε στο σκορ με κεφαλιά στο 14ο λεπτό και ισοφάρισε για τον Άρη ο Αουρέλιο στο 21′.

Ο Δημήτρης Χριστοφή με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-1 για την Ομόνοια στο 41′ για να ανεβάσουν το σκορ στο 1-4 ο Βύντρα (57′) και Ντάρμπισαϊρ (70΄) με τον Άγγλο να φτάνει τα 18 τέρματα στο Πρωτάθλημα. Ο Σκούρτης μείωσε για τον Άρη λίγο πριν το τέλος σε 4-2.