Ισπανία: Ισοπαλία εντός έδρας της Μπαρτσελόνα 3-3 με τη Λεβάντε και αποχαιρετά τον τίτλο

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κάνει… δώρα (μετά την εντός έδρας ήττα της απ’ την Γρανάδα και την ισοπαλία με την Ατλέτικο Μαδρίτης) και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 της Λεβάντε στο «Θιουτάτ» της Βαλένθια (36η αγωνιστική), «πλήρωσε» πανάκριβα τα αμυντικά λάθη της στο δεύτερο 45λεπτο κι έμεινε στο 3-3, που την φέρνει ακόμη πιο μακριά απ’ τον εφετινό τίτλο της LaLiga.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 2-0 χάρις στα γκολ των Μέσι και Πέδρι, όμως η Λεβάντε κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε τρία λεπτά (57′-59′) με τους Μελέρο και Μοράλες. Στο 64′ ο Ντεμπελέ έδωσε ξανά προβάδισμα στην «Μπάρτσα», όμως ούτε τούτη τη φορά οι παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος, καθώς ο Λεόν στο 83′ ισοφάρισε σε 3-3 και «ψαλίδισε» κι άλλο τις ελπίδες των Καταλανών για τον τίτλο.