Ισοπαλία το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ -Απόλλωνα

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι στο ΓΣΠ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα.

Η βαθμολογία  παραμένει αναλλοίωτη, με τον Απόλλωνα να προηγείται με δύο βαθμούς από το σημερινό αντίπαλο του, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται δύο φορές και να ισοφαρίζεται ισάριθμες από τον αντίπαλο του.

Ο Τιάγκο Γκόμες με πλασέ στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ, για να ισοφαρίσει στο 27′ ο Απόλλωνας με πέναλτι του Σανγκόι, το οποίο κέρδισε ο Γκιέ από το Λάνινγκ.

Ο Ναφίου με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε ξανά προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ στο 24′, για να πετύχει το τελικό 2-2 ο Παπουλής στο 39′. Αυτό ήταν το 12ο τέρμα στο Πρωτάθλημα για τον Ελλαδίτη επιθετικό.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βασίλης Δημητρίου.

Στη Λάρνακα η ΑΕΚ συνέτριψε τον Ερμή με 4-0.

Έτισ η  ΑΕΚ έχει έξι βαθμούς λιγότερους από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ και επτά από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, ενώ ο Ερμής έμεινε στην 6η θέση και στους 38 βαθμούς.

Σε άλλο αγώνα η Σαλαμίνα νίκησε εκτός έδρας τον Οθέλλο με 2-0.