Η Ομόνοια νίκησε με ανατροπή 2-1 την ΑΕΛ (Videos)

Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta για τον πρώτο όμιλο, η Ομόνοια νίκησε στο Στάδιο ΓΣΠ με ανατροπή 2-1 την ΑΕΛ και παρέμεινε μόνη της στην κορυφή με 75 βαθμούς.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Μαέ στο 9ο λεπτό και η Ομόνοια ισοφάρισε στο 50ο λεπτό ο Μποτεάκ. Το 2-1 διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Μαρίνος Τζιωνής, που μπήκε αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Σε παιχνίδι που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την Ανόρθωση από αυτογκόλ του Βργκοτς στο 39ο λεπτό και γκολ του Στέφανου Χαραλάμπους στο 71ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες όπως είναι γνωστό θα αναμετρηθούν στον τελικό Κυπέλλου Coca – Cola.

Η αυλαία στον πρώτο όμιλο άνοιξε την Κυριακή με το νικηφόρο 3-1 του Απόλλωνα επί της ΑΕΚ.

Βαθμολογία: Ομόνοια 75, Απόλλων 72, ΑΕΛ 68, Ανόρθωση 54, ΑΕΚ 47, Ολυμπιακός 43 βαθμοί.