ΗΠΑ – Πορτογαλία 2-2

Οι Αμερικανοί παρά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν από τους Πορτογάλους δεν το έβαλαν κάτω και γύρισαν το παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Πορτογαλία με τον Βαρέλα να βρίσκει δίχτυα παρέμεινε «ζωντανή» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Οι Ίβηρες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τις ΗΠΑ στην «Αρένα Αμαζόνια» του Μανάους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου, και απογοήτευσαν την ομάδα του Γιούνγκερ Κλίνσμαν, η οποία μέχρι το 90΄ κρατούσε στα… χέρια της το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

O Νάνι άνοιξε το σκορ στο 5΄ για τους Πορτογάλους, αλλά οι Τζόουνς στο 64΄ και Ντέμπσεϊ στο 81΄ πέτυχαν προσωρινά την ανατροπή, γράφοντας το 2-1 για τις ΗΠΑ.

Ωστόσο, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά χάρισε στην ομάδα του τον ένα βαθμό της ισοπαλίας και έδωσε παράταση στα όνειρα της πρόκρισης.