Ερμής Vs ΑΕΛ 0-1, Ομόνοια Vs Αλκή 1-0 και Δόξα Vs Ανόρθωση 0-1

Η αυλαία του φετινού Πρωταθλήματος Cyta άνοιξε χθες στο Στάδιο «Ν. ΠΑΠΑΣ Group – Αμμόχωστος Επιστροφή» με τον αγώνα μεταξύ του Ερμή Αραδίππου με την ΑΕΛ.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες.

Ισόπαλο 0-0 το πρώτο ημίχρονο με καλές όμως φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Δοκάρι οι γηπεδούχοι στο 45’ με δυνατό σουτ του Ντίντακ.

Καλές ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά τη νίκη εξασφάλισε η ΑΕΛ.

Στο 69ο λεπτό ο Χουράδο, που μπήκε αλλαγή λίγο νωρίτερα, από κοντά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ (1-0) πετυχαίνοντας το πρώτο φετινό γκολ στο Πρωτάθλημα, που αποδείχτηκε αρκετό για να της χαρίσει τους πολύτιμους βαθμούς.

*Στον αντίστοιχο αγώνα του περσινού Πρωταθλήματος νίκησε η ΑΕΛ με 1-0 από γκολ του Αρουαμπαρένα στο 87ο λεπτό.

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Ομόνοια Λευκωσίας στο φετινό Πρωτάθλημα Cyta.

Με γκολ του Πρέτσε στο 43ο λεπτό κέρδισε απόψε στο Στάδιο ΓΣΠ την Αλκή Ορόκλινης με 1-0.

Φωτογραφίες του αγώνα στην υφιστάμενη σελίδα πάνω δεξιά.

Με αρκετές αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό τους και οι δύο ομάδες, προσπάθησαν για το καλύτερο με το σκορ να διαμορφώνεται λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμες με καρφωτή κεφαλιά ο Πρέτσε χάρισε τη νίκη στην Ομόνοια.

*Στο αντίστοιχο παιχνίδι της περσινής περιόδου οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 2-2.

Με την αναμέτρηση στο Μακάρειο Στάδιο μεταξύ της Δόξας Κατωκοπιάς με την Ανόρθωση συνεχίστηκε χθες η δράση της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Με γκολ του Μικελτάντζε στο 82ο λεπτό επικράτησε με 1-0 και εξασφάλισε τους πολύτιμους βαθμούς. Σημειώνεται ότι ο σκόρερ μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι.

*Στο περσινό παιχνίδι τους στο Μακάρειο οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 0-0.