Εκτός έδρα νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού με 2-1, Νέα Σαλαμίνα Vs Άρης 2-0

Επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογία για την ΑΕΚ Λάρνακας μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί του Ολυμπιακού για τη 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

H AEK έφτασε τους 35 βαθμούς, έναντι 33 της Ανόρθωσης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Μιγκελίτο στο 28ο λεπτό για να ισοφαρίσει για την ΑΕΚ ο Φλοριάν Τολμές στο 30′ με το 15ο τέρμα του στο Πρωτάθλημα Cyta. Το νικητήριο τέρμα για την ΑΕΚ το πέτυχε ο Τρισκόφσκι λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 51′.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κ. Σωτηρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86′.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα επί του Άρη με 2-0. Στις καθυστερήσεις κρίθηκε ο αγώνας με το Μιντίκκη να ανοίγει το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Κορέια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 11 βαθμούς αφήνοντας τον Άρη στους 9.