Δόξα Vs Ομόνοια 1-2, ΑΕΚ Vs Πάφος 2-0, Νέα Σαλαμίνα Vs Αλκή 2-3 (Videos)

Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκει την ΑΕΚ η ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την Πάφο στο “ΑΕΚ Αρένα” και ανέβηκε στους 29 βαθμούς έναντι 27 της Ανόρθωσης που έμεινε δεύτερη. Στην 6η θέση και στους 19 βαθμούς έμεινε η Πάφος.

Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές με το 12ο του τέρμα στη σεζόν άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Λαρένα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 71′.

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια με σημαντική εκτός έδρας επιτυχία επί της Δόξας με 2-1. Η Ομόνοια ανέβηκε στους 19 βαθμούς και στην 6η θέση, μαζί με την Πάφο ενώ η Δόξα έμεινε 8η με 16 βαθμούς.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στα πρώτα 26 λεπτά. Ο Λουίς Κάρλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Δόξα στο 4ο λεπτό και ο Γουίλιαμ Σοάρες με δύο κεφαλιές μετά από κόρνερ στο 23′ και στο 26′ πέτυχε τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στην Ομόνοια.

Σημαντική νίκη για την Αλκή επί της Νέας Σαλαμίνας με 3-2. Η Αλκή ανέβηκε στους 12 βαθμούς αφήνοντας τη Νέα Σαλαμίνα στους 8.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα πέντε τέρματα. Ο Φαμπρίτσιο σκόραρε δυο φορές (51′, 62′), ο Σεμέδο μια (86′) και η Αλκή προηγείτω με 3-0 μέχρι το 90ο λεπτό με τον Ανδρέα Κυπριανού και τον Καρό να σκοράρουν σε χρόνους καθυστερήσεων μειώνοντας σε 2-3 το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα.