Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ – ηττήθηκε με 3-0

Αποκλείστηκε η ΑΕΛ στη συνέχεια του Champions League καθώς στον επαναληπτικό αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ με 3-0.

Η ομάδα της Λεμεσού θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στα play-offs του Europa League.

Η ΑΕΛ, η οποία είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα στην Κύπρο με 1-0, βρέθηκε νωρίς στο παιχνίδι ν’ αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 26` ο Danielzinho δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΛ κράτησε στο α’ ημίχρονο το 0-0 ωστόσο λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, στο 55′, ο Ροντόν άνοιξε το σκορ για τη Ζενίτ ισοφαρίζοντας ο σκορ του πρώτου αγώνα.

Μη έχοντας άλλη επιλογή η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να κρατήσει το σκορ και να οδηγήσει το παιχνίδι σε παράταση, ωστόσο στο 88` ο Ντάνι πέτυχε για τη Ζενίτ το 2-0. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Κερζάκοφ στο 90`+2` με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Βαλεντίνος Σιέλης.