Απόλλων Vs Ολυμπιακός 5-0, Δόξα Vs ΑΕΛ 0-0, ΑΕΚ Vs Ερμής 1-1 (Videos)

Μεγάλη σε έκταση νίκη του Απόλλωνα επί του Ολυμπιακού σε αγώνα που έγινε στο Τσίρειο Στάδιο για τη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

5-0 το σκορ για τον Απόλλωνα που έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στην 3η θέση. Στην 11η θέση με 12 βαθμούς έμεινε ο Ολυμπιακός.

Τα τέρματα του Απόλλωνα πέτυχαν ο Γιούστε (2΄), Παπουλής (28΄, πέναλτι), Ζελάγια και (36′, 47′ πέναλτι) ενώ το 5-0 διαμορφώθηκε στο 53ο λεπτό όταν από σουτ του Ζοάο Πέδρο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα αφού κόντραρε στο σώμα του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Κωνσταντίνου.

Στο Μακάρειο Στάδιο Δόξα και ΑΕΛ εξήλθαν ισ΄΄οπαλες 0-0 και πήραν από ένα βαθμό. Η ΑΕΛ έμεινε στην 5η θέση στους 28 βαθμούς και η Δόξα στην 6η με 23.

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΛ στο 78΄ με το Σίλβα να σουτάρει ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ερμή στην έδρα της και πλέον έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, την Ανόρθωση στους 36 βαθμούς. 1-1 ο αγώνα στην “ΑΕΚ Αρένα” με τον Ερμή να ανεβαίνει στους 14 βαθμους και να παραμένει 10ος.

Ο Ακοράν άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 43′ και ο Ιμερέκοφ ισοφάρισε για τον Ερμή στο 65′.

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ στο 10ο λεπτό με τον Αραμπατζή να αποκρούει την εκτέλεση του Τρισκόφσκι.