Απόλλων Vs Ανόρθωση 3-2 – Εκτός έδρα νίκη της Ομόνοιας με 3-0 επί της ΑΕΚ

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο Τσίρειο Στάδιο ο Απόλλωνας νίκησε με ανατροπή 3-2 την Ανόρθωση και επέστρεψε στην κορυφή με 36 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση η ΑΕΛ με 34 βαθμούς και τρίτη ανέβηκε η Ομόνοια με 32 βαθμούς, έμεινε στους 30 βαθμούς η Ανόρθωση και οπισθοχώρησε στην 4η θέση.

Στο ντέρμπι του Τσιρείου η νίκη ήρθε με ανατροπή για τον Απόλλωνα.

Στο 9ο λεπτό ο Κβιλιταία άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση και στο 29ο λεπτό ο Χουσμπάουερ πέτυχε το 2-0. Στο 52ο λεπτό ο Απόλλων μείωσε με τον Ντιγκινί και στο 60 λεπτό ο Ματέι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 73ο λεπτό με πέναλτι ο Ντιγκινί διαμόρφωσε το 3-2 για τον Απόλλωνα.

Στην 3η θέση η Ομόνοια
Στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα η Ομόνοια νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς σε δεκαέξι αγώνες. Η ΑΕΚ παρέμεινε στους 29 βαθμούς, επίσης σε δεκαέξι αγώνες.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Παπουλής με πέναλτι και ακολούθως πέτυχε δύο τέρματα ο Ασαντέ (27′, 41′) για να διαμορφωθεί το 3-0 από το πρώτο ημίχρονο.

**Στο Δασάκι ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 2-1 την Πάφο και έφτασε στους δώδεκα βαθμούς. Η σημερινή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για τον Εθνικό.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Γιώργος Παπαγεωργίου (10′) και Μάριος Ηλία (68′), στο 43ο λεπτό ο Τόρες το γκολ για την φιλοξενούμενη ομάδα που παρέμεινε στους 21 βαθμούς.