Αποτελέσματα των σημερινών ποδοσφαιρικών αγώνων

ΟΜΟΝΟΙΑ – ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Την τέταρτη σερί νίκη πανηγύρισε σήμερα στο Στάδιο ΓΣΠ η Ομόνοια και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Επικράτησε με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας και έφτασε στους 18 βαθμούς.

Η Ομόνοια διατήρησε το μηδέν παθητικό από την τέταρτη αγωνιστική, διακόπηκε το σερί με τις τρεις νίκες της Νέας Σαλαμίνας.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 32′ η διαφορά ήταν στα τρία γκολ.

Στο 13′ ο Ασίς μετά από πάσα του Σκέμπρι άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια και στο 16′ ο Σκέμπρι πέτυχε το 2-0.

Στο 32′ ο Γκιγκίεβιτς διαμόρφωσε το 3-0 για την Ομόνοια.

ΑΡΗΣ – ΑΕΚ

Με νίκη της ΑΕΚ Λάρνακας ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Τσίρειο Στάδιο για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Μετά το νικηφόρο 3-0 επί του Άρη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε στους έντεκα βαθμούς και άφησε την ομάδα της Λεμεσού στους έξι βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 5΄ με πέναλτι του Κούλλη Παύλου. Η παράβαση δόθηκε για ανατροπή του Μυτίδη από τον Κέρκεζ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πέτυχε άλλα δύο τέρματα και σφράγισε τη σηνατική της νίκη.

Στο 63΄ο Μυτίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και στο 65΄ο Τομάς διαμόρφωσε το 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΕΝΠ

Με πέναλτι του Γκονζάλο Γκαρσία στις καθυστερήσεις, η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 την ΕΝΠ και ανέβηκε στους 18 βαθμούς.

Η ΕΝΠ παρέμενεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με -2 βαθμούς, δεχόμενη σήμερα την 7η ήττα της σε οκτώ αγώνες.

Η ομάδα του Παραλιμνιού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 90ο λεπτό, οπόταν και ο Γκριγκαλασβίλι ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει το νικητήριο γκολ τρία λεπτά μετά από το πέναλτι του Γκαρσία.

Η Ανόρθωση, η οποία έχασε και πέναλτι στο 82′ (ο Μάστρου απόκρουσε την εκτέλεση του Κολαούτι), προηγήθηκε στο σκορ στο 45′ με τον Αλέξα.

Τα τέρματα της ΕΝΠ τα σημείωσαν ο Ζανέττου στο 53΄ και ο Λόπες στο 56΄, ενώ λίγο αργότερα, στο 65′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής τους Γκαλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.