Αποτελέσματα Κύπριων αθλητών στους Μεσογειακούς Αγώνες

Την 7η θέση στο δίζυγο κατέκτησε ο Δημήτρης Κρασιάς το απόγευμα της Δευτέρας στους Μεσογειακούς Αγώνες στη Μερσίνα.

Σύμφωνα με τον απεσταλμένο της ΕΑΚ Ηρόδοτο Μιλτιάδους, με βαθμολογία 14.400 κατετάγη πάνω από τον Ισπανό Χαβιέρ Φουέρτες, ενώ δεν υστέρησε ιδιαίτερα από τους επόμενους τέσσερεις αθλητές που τερμάτισαν από τις θέσεις τρία μέχρι έξι, όμως στις λεπτομέρειες έμεινε πίσω.

Το χρυσό κατέκτησε ο Γάλλος Κέβιν Αντονιότι με 15.033, το αργυρό ο Ισπανός Ρούμπεν Λόπεζ Μαρτίνεζ με 15.000 και το χάλκινο ο Τούρκος Φερχάτ Αρικάν με 14.866.

Στο τραπ, ο Γιάννης Αηλιώτης τερμάτισε στη 13η θέση και ο Άδωνης Μυλωνάς στην 21η, μετά την ολοκλήρωση των 125 δίσκων το πρωί της Δευτέρας.

Μετά το 72/75 της Κυριακής, ο Αηλιώτης είχε ελπίδες για τελικό, μπαίνοντας στους τελευταίους 50 δίσκους, όμως έμεινε πολύ πίσω μετά το 22/25 που έκανε στο πρώτο σκέλος της δεύτερης ημέρας. Παρά το 25/25 που στόχευσε στη συνέχεια, με σύνολο 119/125 έμεινε εκτός εξάδας.

Ο Μυλωνάς, από την άλλη, μετά το χαμηλό 67/75 της πρώτης μέρας, είχε καλή απόδοση τη Δευτέρα με 24/25 και 25/25, όμως δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και με 116/125 έμεινε πίσω στην κατάταξη.

Στον τελικό του τραπ μπήκαν δύο σκοπευτές με το απόλυτο 125/125 και οι υπόλοιποι τέσσερεις με 124 και 123, σε έναν αγώνα με πολύ ψηλές επιδόσεις.

«Μόλις είδα το γήπεδο κατάλαβα ότι θα είχαμε ψηλά σκορ. Οι μηχανές, το φόντο, όλα αυτά ευνοούν τους αθλητές για καλές επιδόσεις», δήλωσε μετά τον αγώνα ο Γιάννης Αηλιώτης. «Είμαι ευχαριστημένος με το 119, που είναι καλό για τα κυπριακά δεδομένα, όμως θέλεις άλλους 2-3 δίσκους για να μπορείς να ξεχωρίσεις. Δεν είναι απαραίτητο, όμως, αφού είχε παγκόσμιο κύπελλο που με 119 μπαίνεις στον τελικό. Δεν επαναπαύομαι με το 119 και να πω ότι είναι καλό. Μπορούσα καλύτερα», πρόσθεσε.

Τον αποκλεισμό από την οκτάδα του τελικού στο αεροβόλο τουφέκι δέχτηκαν το μεσημέρι της Δευτέρας οι Μαριλένα Κωνσταντίνου και Άρτεμις Παντελή. Η Μαριλένα τερμάτισε 13η με σκορ 402.6 και η Παντελή 16η με 400.1.

Οι δύο αθλήτριες είπαν μετά τον αγώνα πως είχαν πολύ άγχος και πως «ήταν του χεριού μας ο τελικός», ωστόσο δεν μπόρεσαν να πετύχουν την απόδοση που ήθελαν, με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός τελικού.