ΑΠΟΕΛ Vs Νέα Σαλαμίνα 2-1, Άρης – Ανόρθωση 0-2, Εθνικός – Ομόνοια 2-2

Στο ΓΣΠ, το ΑΠΟΕΛ νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα με 2-1 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με τη νίκη αυτή το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 30 βαθμούς και στην 3η θέση ενώ η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στη 12η θέση.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με τον Μπριτζίτο στο 59ο λεπτό και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε από αυτογκόλ του Νταμάχου στο 71ο λεπτό που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να διώξει προ του Ποτέ.

Το νικητήριο τέρμα για το ΑΠΟΕΛ το πέτυχε ο Ζαχίντ στο 89ο λεπτό με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η Ανόρθωση συνέχισε τα επιτυχημένα αποτελέσματα και στο Τσίρειο Στάδιο με αντίπαλο τον Άρη.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 τον Άρη και ανέβηκε πρώτη με 36 βαθμούς, έναντι 35 της ΑΕΚ που αγωνίζεται την Κυριακή με τον Ερμή.

Ο Ζοάο Βίκτορ άνοιξε το σκορ στο 79ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Αντρέ Άλβες στις καθυστερήσεις.

Ο Άρης παρέμεινε στους 9 βαθμούς και στη 13η θέση.

Στο Δασάκι της Άχνας Εθνικός και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 και πήραν από ένα βαθμό. Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πιντσέλι στο 11ο λεπτό με μακρινό φάουλ άνοιξε το σκορ για να ισοφαρίσει ο Λόπες με κεφαλιά για την Ομόνοια στο 29ο λεπτό. Ο Ενέσκου στο 32ο λεπτό πέτυχε το 2-1 για τον Εθνικό για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Χριστοφή ένα λεπτό αργότερα.

Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια στο 57′ με τον Ντάρμπισαϊρ να σημαδεύει το δοκάρι.

Η Ομόνοια ανέβηκε στους 20 βαθμούς παραμένοντας 8η ενώ ο Εθνικός παρέμεινε τελευταίος, κάνοντας τους βαθμούς του 7.