ΑΠΟΕΛ πρωταθλητής Κύπρου

Για 24η φορά στην ιστορία του και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το ΑΠΟΕΛ  αναδείχθηκε σήμερα πρωταθλητής  Κύπρου,  επικρατώντας στην τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος του Ερμή στο Στάδιο Αμμόχωστος με 2-4.

Το ΑΠΟΕΛ ο οποίος πριν από το παιχνίδι χρειαζόταν ένα βαθμό για να κατακτήσει το πρωτάθλημα καθάρισε νωρίς τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα από το 9’ με 0-2 (Ντε Βινσέντι 5’, Χαραλαμπίδης 9’)και 1-4 στο ημίχρονο [ο Ταραλίδης μείωσε για τον Ερμή στο 16’ σε 1-2 και ο Τζεμπούρ με δύο γκολ στο 18’ (πέναλτι) και στο 39’διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου]. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Παπαθανασίου στο 53’.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τερμάτισε η ΑΕΚ η οποία επεκράτησε της Ανόρθωσης με 2-0 (Εγγλέζου 45’1’, Μυτίδης 67’) ενώ στην Τρίτη θέση ο Απόλλωνας ο οποίος ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα στο Τσίρειο και νίκησε την Ομόνοια με 2-1 (Παπουλής 68’, Χαμντανί 77’ – Γκουλόν 30’).

Η Ομόνοια τερμάτισε στην 4η θέση, η Ανόρθωση στην 5η και ο Ερμής στην 6η.

Ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ενώ ΑΕΚ, Απόλλωνας και Ομόνοια στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.