ΑΕΛ Vs Ομόνοια 2-3, Ανόρθωση Vs Εθνικός 3-1, Δόξα Vs Αλκή 0-1 (Videos)

Μετά από ένα παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ, η Ομόνοια κατάφερε να πάρει σημαντική βαθμολογική νίκη επί της ΑΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο. Με τη νίκη της αυτή η Ομόνοια πλησίασε στον ένα βαθμό την ΑΕΛ, 35 έναντι 36.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 με τον Ντάρμπισαϊρ στο 18ο λεπτό αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά, στο 36′ και στο 40′ η ΑΕΛ από τέρματα των Αβραάμ και Αρουαμπαρένα ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα.

Τελευταίος όμως μίλησε ο Καντέ που με δύο τέρματα στο 60′ και στο 85΄μετέτρεψε το 2-1 σε 2-3 χαρίζοντας τη νίκη στην Ομόνοια.

Στο Μακάρειο, η Αλκή νίκησε με 1-0 τη Δόξα και έκανε βαθμολογικό άλμα, ανεβαίνοντας στην 8η θέση με 23 βαθμούς έναντι 27 της σημερινής αντιπάλου της.

Το τέρμα που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα το πέτυχε στο 28ο λεπτό με απευθείας φάουλ ο Ρούγκα.

Στον τελευταιο χρονικά αγώνα του Σαββάτου, η Ανόρθωση νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Άχνας ανεβαίνοντας στους 44 βαθμούς. Παρέμεινε τελευταίος ο Εθνικός με 8 βαθμούς.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντουγκλάο στο 48ο λεπτό, ο Σιεχού με πέναλτι στο 58ο λεπτό και ο Καμάρα στο 88ο λεπτό πέτυχαν τα τέρματα της Ανόρθωσης ενώ ο Εθνικός είχε μειώσει στο 61ο λεπτό με τον Ανδρέα Ηλία.