ΑΕΛ Vs Ανόρθωση 1-2 και ΑΠΟΕΛ Vs Πάφος FC 0-1

Με την αναμέτρηση στο Τσίρειο Στάδιο ολοκληρώθηκε σήμερα το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Η Ανόρθωση επικράτησε τη ΑΕΛ με 2-1 και έφτασε στους 57 βαθμούς.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Αντ. Γεωργίου και η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 44ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-1.

Στο 47ο λεπτό ο Παύλος Κορρέα με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 για την Ανόρθωση.

Η αυλαία της 9ης αγωνιστικής άνοιξε την Τρίτη και ο απολογισμός της καθόρισε και τον πρωταθλητή. Η Ομόνοια με το νικηφόρο 1-0 επί της ΑΕΚ και την ισοπαλία του Απόλλωνα 2-2 με τον Ολυμπιακό, κατέκτησε τον τίτλο.

ΑΠΟΕΛ – Πάφος FC

Με γκολ του Μπεριγκό στο 2ο λεπτό, η Πάφος επικράτησε με 1-0 και έφτασε στους 51 βαθμούς. Το σημερινό ήταν το ένατο γκολ του Μπεριγκό στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στο 81ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κβίντα και η Πάφος ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.