ΑΕΚ και Ομόνοια οι νικητές της σημερινής αγωνιστικής

• Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έφεραν ισοπαλία

Μετά τους σημερινούς αγώνες της 5ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta, το πρωτάθλημα απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

Η Ανόρθωση υποχρέωσε τον ΑΠΟΕΛ σε ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με την νίκη της ΑΕΚ επί της Νέας Σαλαμίνας, η διαφορά των δύο πρωτοπόρων μειώθηκε στους 2 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ομόνοια νίκησε στο «Τσίρειο» τον Απόλλωνα με 2-1.

Η Ομόνοια ανέβηκε στην 3η θέση.

Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-1

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 70ο λεπτό με μακρινό σουτ του Λαϊφη και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα.

ΑΕΚ – Νέα Σαλαμίνα 2-0

Ο Αντρέ Άλβες στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ για να πετύχει το 2-0 ο Χουάν Τομάς με πέναλτι στο 58ο.

Απόλλων – Ομόνοια 1-2

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Φρέιρε. Ο Αντρέ Σκέμπρι με δύο τέρματα στο 77ο λεπτό και στο 88ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Ομόνοια.