Ήττα και αποκλεισμός για την ΑΕΛ

Εκτός διοργάνωσης μένει η ΑΕΛ μετά τη χθεσινή ήττα της από την Γκλάντμπαχ με 2 – 0. Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Η αποβολή του Μπεμπέ στο 75’, άφησε την ΑΕΛ με δέκα παίκτες, με αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα στο 79’ ο Ντε Καμάρο να πετύχει το πρώτο γκολ για την Γκλάντμπαχ. Η ΑΕΛ αν και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ τελικά δεν τα κατάφερε. Στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης της Γερμανικής ομάδας διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.

Η ήττα αυτή αποτελεί την τέταρτη για την ΑΕΛ στη φάση των ομίλων του Europa League.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με σκόρ  0 – 1 της Μαρσέιγ στη Γαλλία.