Europa League: Προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας και ΑΕΚ

Τριπλή εκπροσώπηση για την Κύπρο στην τρίτη προκριματική φάση του Europa League μετά τον απολογισμό των αγώνων της Πέμπτης.

Νίκησαν ΑΕΚ και Απόλλωνας, ήττα του ΑΠΟΕΛ στην Εσθονία με τέρματα που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ στο ΑΕΚ – Αρένα κέρδισε με το επιβλητικό 4-0 την Dundalk FC (0-0 ο πρώτος αγώνας) και μετά την πρόκριση της στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Στουρμ Γκρατς.

Τα τέρματα της ΑΕΚ στο σημερινό 4-0 πέτυχαν οι Τρισκόφσκι (13′, 38′), Τετέ (21′), Τομάς (86′). Στις 9 Αυγούστου στην Αυστρία ο πρώτος αγώνας της επόμενης φάσης.

Το ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε με 2-0 από Flora Tallin με το 5-0 του πρώτου αγώνα πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Hapoel Beer Sheva.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Ισραήλ στις 9 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στο Στάδιο ΓΣΠ στις 16 Αυγούστου.

Στο Στάδιο ΓΣΠ ο Απόλλωνας με τρία τέρματα του Παπουλή (2′, 57′, 90′) κέρδισε 3-1 τη Željezničar στον επαναληπτικό του 2-1 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-2.

O Απόλλωνας στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη Dinamo Brest Λευκορωσίας που απέκλεισε τον Ατρόμητο Αθηνών. Κέρδισε στην έδρα της με 4-3 και με το αποψινό 1-1 (ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό) πέρασε στην επόμενη φάση.

Στην Κύπρο στις 9 Αυγούστου ο πρώτος αγώνας και ο επαναληπτικός στις 16 Αυγούστου στη Λευκορωσία.