Europa League: Νίκες για Απόλλωνα και ΑΕΚ, ισοπαλία για ΑΠΟΕΛ

Στους αγώνες για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Europa League, οι τρεις Κυπριακές ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλων, έβαλαν  τις βάσεις πρόκρισης

Ο Απόλλωνας πέτυχε μεγάλη νίκη  με 4-0 επί της Ντιναμό Μπρεστ στο ΓΣΠ, αποτέλεσμα που τον καθιστά ως ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση ενόψει επαναληπτικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα τέσσερα τέρματα με το Ζελάγια να σκοράρει στο 46′ και στο 58′, το Μάρκοβιτς να σημειώνει το 3-0 με ασύλληπτο σουτ στο 87′ και με αυτογκόλ του Veretilo να διαμορφώνεται το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις.

Πέραν των τεσσάρων τερμάτων, οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έχασαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.

Στις 16 Αυγούστου στη Λευκορωσία ο επαναληπτικός.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας από την Χαποέλ Μπερ Σεβά κα έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς που θα γίνει στη Λευκωσία την επόμενη εβδομάδα.

Οι πρωταθλητές Κύπρου προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ του Μοράις στο 13` με πέναλτι και Ντελατόρε στο 28` όμως στο 42` ο Ογκού μείωσε σε 1-2. Η ισραηλινή ομάδα ισοφάρισε σε 2-2 στο 70` με τον Νουακαέμε.

Η ΑΕΚ Λάρνακας πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 εκτός έδρας επί της Στουρμ Γκρατς και αν είναι σοβαρή στη ρεβάνς δεν θα έχει πρόβλημα να περάσει στα πλει οφ.

Η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε κι αυτή στο β` ημίχρονο με τον Τρουγιόλς στο 46` ενώ στο 74` ο Τρισκόφσκι έκανε το 0-2. Λίγα λεπτά αργότερα αντικείμενο που έπεσε από την εξέδρα τραυμάτισε τον επόπτη στο κεφάλι και το ματς διακόπηκε για 30 λεπτά περίπου. Οταν ξεκίνησε ξανά το σκορ δεν άλλαξε με την ομάδα της ΑΕΚ να παίρνει μια μεγάλη νίκη.