Europa League: Απόλλωνας Vs Μίντζιλαντ 3-2, Βικτόρια Πλζεν Vs ΑΕΚ 3-1

Με τέρμα του Γιάννη Πίττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλωνας νίκησε με 3-2 τη Μίντζιλαντ Δανίας στο “ΑΕΚ Αρένα” στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-offs του Europa League.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα σε ένα κατάμεστο από φιλάθλους του γήπεδο με τον Χάμπο Κυριάκου να ανοίγει το σκορ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή στο 14ο λεπτό.

Η Μίντζιλαντ ισοφάρισε με κεφαλιά του Sorloth στο 37ο λεπτό. Ο Ζάντερ Σαντάνα πέτυχε το 2-1 για τον Απόλλωνα στο 69ο λεπτό για να ισοφαρίσει ξανά ο Sorloth για τους Δανούς με πλασέ στο 74ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό.

Ο Γιάννης Πίττας, λίγο μετά που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τον Απόλλωνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του ενόψει επαναληπτικού.

Ασφαλώς το γεγονός ότι ο Απόλλωνας δέχτηκε δύο τέρματα στην έδρα του, δεν είναι και ότι καλύτερο ενόψει επαναληπτικού, όμως, όπως φάνηκε και στο σημερινό αγώνα, δεν είναι ακατόρθωτο να καταφέρει να πετύχει τον στόχο της πρόκρισης μέσα στην έδρα του αντιπάλου. Το τέρμα του Πίττα στο τέλος, δίνει την πρόκριση στον Απόλλωνα και με ισοπαλία στον επαναληπτικό, κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες για συμμετοχή στους ομίλους του Europa League.

Απόλλωνας: Βάλε, Γιούστε, Σακέτι, Ντα Σίλβα (66′ Ζελάγια), Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σκέμπρι (81′ Πίττας), Σαρδινέρο (58′ Γιάκολις), Μάγκλιτσα.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 24 Αυγούστου στη Δανία.

Η ΑΕΚ Λάρνακας έχασε με 3-1 στην Τσεχία από τη Βικτόρια Πλζεν και η προσπάθεια της για πρόκριση στους ομίλους του Europa League γίνεται πολύ δύσκολη, όχι όμως ακατόρθωση.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε στον αγώνα η ΑΕΚ αφού κατάφερε να προηγηθεί με τον Ακοράν στο 8ο μόλις λεπτό ενώ λίγο αργότερα ο Τρισκόφσκι έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 0-2.

Η συνέχεια αντιστρόφως ανάλογη για την ΑΕΚ αφού πριν τελειώσει το ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 (Bakos 29′, Kolar 35′). O Bakos με πέναλτι μετά από χέρι του Λαμπάν στην περιοχή πέτυχε το τελικό 3-1 στο 74′, αποτέλεσμα που καθιστά τους Τσέχους φαβορί για την πρόκριση ενόψει του επαναληπτικού στη Λάρνακα στις 24 Αυγούστου.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Αντωνιάδης (76′ Τέτε), Λαρένα, Λαμπάν (82′ Χέφελ), Τομάς (85’Μυτίδης), Ακοράν, Τρισκόφσκι.