Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης – ΑΠΟΕΛ 3-0

Προσπάθησε αλλά η ανωτερότητα της Real Madrid έφερε την ήττα στην πρεμιέρα για τον 8ο όμιλο του Champions League.

Οι πρωταθλητές μας έδωσαν πολλές δυνάμεις και γενικά στάθηκαν πολύ καλά απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης και από τη αρχή κυνήγησαν το καλύτερο δυνατό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ προηγήθηκε με 1-0 από γκολ του Ρονάλντο στο 12ο λεπτό.

Το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη φάση (8′) στον αγώνα όταν το μακρινό σουτ του Λάγο απέκρουσε σε κόρνερ ο Νάβας.

Στο 50’ ο Ρονάλντο με πέναλτι πέτυχε το 2-0 και στο 61’ ο Ράμος με ανάποδο ψαλίδι διαμόρφωσε το 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Τότεναμ νίκησε στο Λονδίνο με 3-1 την Ντόρντμουντ.

Η σημερινή σημειώνεται ότι ήταν η δεύτερη φορά που το ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε στο Μπερναμπέου τη Ρεάλ.

Η προηγούμενη ήταν τον Απρίλιο του 2012 όταν για την προημιτελική φάση του Champions League είχε χάσει στη Μαδρίτη με 5-2. Στο Στάδιο ΓΣΠ η Ρεάλ είχε κερδίσει με 3-0.

Real Madrid CF: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Ρονάλντο, Μόντριτς, Μπέιλ (82΄ Μαγιοράλ) Μαρσέλο, Κασεμίρο, Ίσκο (72΄ Θεβάγιος) Κόβατσιτς (25΄ Κρος)

APOEL FC: Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (73΄ Ζαχίντ) Αλωνεύτης, Σαλάι (60΄ Φαρίας) Ντε Καμάργκο (83΄ Ποτέ)

Κίτρινες: Καρβαχάλ/Σαλάι, Εμπεσίλιο, Φαρίας

Referee: Benoît Bastien (FRA)
Assistant referees: Hicham Zakrani (FRA), Frédéric Haquette (FRA)
Fourth official: Julien Pacelli (FRA)
Additional assistant referees: Benoît Millot (FRA), Jérôme Miguelgorry (FRA)
UEFA Delegate: Jean-Paul Mievis (BEL)
UEFA Referee observer: Bo Karlsson (SWE)