Πρώτο στη βαθμολογία το ΑΠΟΕΛ: ΑΠΟΕΛ Vs ΑΕΛ 2-1, Απόλλων Vs Ομόνοια 1-0

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ και πέρασε μόνο πρώτο στη βαθμολογία με 45 βαθμούς και αγώνα λιγότερο από την ΑΕΚ που έχει 43 βαθμούς ενώ στους 43 βαθμούς βρίσκεται και ο Απόλλωνας, επίσης με αγώνα λιγότερο.

Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής από τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta και το ΑΠΟΕΛ έφτασε στη νίκη με ανατροπή, αφήνοντας την ΑΕΛ στην 5η θέση με 36 βαθμούς.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με το Λαφράνς στο 43′ και ο Ποτέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 45′. Ο Νούνο Μοράις με πέναλτι πέτυχε το νικητήριο τέρμα του ΑΠΟΕΛ στο 78ο λεπτό.

Επίσης σε εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής, ο Απόλλωνας νίκησε με 1-0 την Ομόνοια στο Τσίρειο Στάδιο. Ο αγώνας κρίθηκε από τέρμα του Γιούστε στο 28ο λεπτό με κοντινό πλασέ προ κενής εστία. Η Ομόνοια ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές αφού στο 74′ αποβλήθηκε ο Γουίλιαμ Σοάρες.

Όπως προαναφέραμε, ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 43 βαθμούς ενώ η Ομόνοια έμεινε 6η με 32