Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 εκτός έδρας την ΑΕΚ – Νίκη του Απόλλωνα με 3-1 επί της Ανόρθωσης

Απόλλων και ΑΠΟΕΛ προχώρησαν με νίκες στην 7η αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta και μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους αγώνα στο ΓΣΠ, διατηρήθηκε η μεταξύ τους διαφορά των δύο βαθμών.

Ο Απόλλωνας προηγείται με 79 βαθμούς έναντι 77 του ΑΠΟΕΛ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την Κυριακή 29 Απριλίου στο ΓΣΠ στις 19:00 σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β’ φάσης.

3-1 νίκησε ο Απόλλωνας στο Τσίρειο την Ανόρθωση με τον Άντον Μάγκλιτσα να πετυχαίνει και τα τρία τέρματα της ομάδας του στο Β’ ημίχρονο. Ο Κροάτης επιθετικός σκόραρε στο 49′, στο 59′ και στο 67′ ενώ η Ανόρθωση μείωσε με τον Ιγκιεμπόρ στο 74′.

Εκτός έδρας νίκη του ΑΠΟΕΛ με 3-1 επί της ΑΕΚ. Ο Μοράις με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ο Σαλλάι πέτυχε το 0-2 στο 51′, ο Τομάς μείωσε για την ΑΕΚ στο 68′ και ο Ζαχίντ διαμορφωσε το τελικό 1-3 στο 78′.