Ισόπαλο το ντέρμπι Ανόρθωση Vs Απόλλων 1-1, Άρης Vs ΑΕΚ 0-5 (Videos)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta μεταξύ της Ανόρθωσης και του Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1. σε αγώνα που έγινε στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”. Η Ανόρθωση παρέμεινε μόνη και αήττητη με 15 βαθμούς σε 7 αγώνες ενώ ο Απόλλωνας έχει 9 βαθμούς έχοντας δώσει 5 αγώνες.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με σκόρερ τον Άντον Μαγκλίτσα με πλασέ μετά από πάσα του Άλεξ Ντα Σίλβα.

Ένας άλλος Κροάτης, ο Σίντεφελντ έφερε το παιχνίδι στα ίδια με κεφαλιά στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ.

Η Ανόρθωση αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 40ο λεπτό λόγω αποβολής του Σιβού με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ευρεία νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη στο Τσίρειο με 5-0. Από δύο τέρματα πέτυχε οι Φλοριάν (4′, 56΄) και Τρισκόφσκι (29΄, 42′ πέναλτι) και Ακοράν (34′).

Στη φάση του πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, αποβλήθηκε ο Ευσταθίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 13 βαθμούς και είναι μόνη δεύτερη ενώ ο Άρης έμεινε 13ος με 3 βαθμούς.