Απόλλων Vs Ανόρθωση 1-1, Δόξα Vs ΑΠΟΕΛ 0-8, Πάφος Vs ΑΕΛ 0-1 (Videos)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι κορυφής της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Απόλλων και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο Τσίρειο, αποτέλεσμα που αφήνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία την ΑΕΚ και μόνο δεύτερο το ΑΠΟΕΛ. Στους 43 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 42 το ΑΠΟΕΛ, στους 41 η Ανόρθωση και στους 40 ο Απόλλωνας. ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έχουν από δύο αγώνες λιγότερους.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Ντουγκλάο και ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ του Παπουλή στο 60ο λεπτό.

Νωρίτερα, στο Μακάρειο Στάδιο το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε με 8-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς, πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη του στο Πρωτάθλημα Cyta.

Δεύτερο με 42 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, 7η με 27 βαθμούς η Δόξα.

Τρία τέρματα για το ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Γιώργος Εφραίμ (34′,59΄, 84′) και από ένα οι Μοράις (4′, πέναλτι), Ζαχίντ (17′), Ενσούε (26′), Ντε Καμάργκο (54′) και Μακρής (57′).

Με αυτογκόλ του Γκουλόν στο 90′, η ΑΕΛ πέτυχε πολύτιμη νίκη επί της Πάφος F.C. με 1-0. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ ανέβηκε στους 36 βαθμούς σε 19 αγώνες παραμένοντας 5η, ενώ η Πάφος έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 8η θέση.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές. Στο 51′ αποβλήθηκε ο Τορπίνσκι της Πάφου και στο 82′ ο Λαφράνς της ΑΕΛ.